Resultater fra Pokalstævnet i ØBRO

26-04-2015

Søndag 26. april var ØBRO rammen om årets pokalkvalifikationsstævne for 1, og 8. Hovedkreds. 17 hold deltog, heraf 7 hold i eliterækken og 10 hold i bredderækken. Vinder af stævnet blev ikke overraskende Philidor som fik 26 point ud af 28 mulige, og hvor Nils Grandelius og Nikolaj Mikkelsen scorede maksimum.

Slutstillingen i Eliterækken:

1. Philidor 26 point (GM Nils Grandelius, GM Jakob Vang Glud, IM Nikolaj Mikkelsen og IM Simon Bekker Jensen)
2. Brønshøj 1 17½ point (FM Jakob Aabling-Thomsen, IM Jacob Carstensen, Roland Greger og Morten Ligaard)
3. Nordkalotten 17 point ( FM Kåre Kristensen, FM Jacob Sylvan, Esben Hove og FM Peter Jakobsen)
4. Roskilde 1 14½ point (Lasse Christensen, Henrik Mølvig, Hanus Brekka og Preben Løvgreen Nielsen)
5. Taastrup 13½ point (Christian Eriksson, Peter Birk Petersen, Martin Lee Lauridsen og Brina Kristensen)
6. Furesø 12 point (Søren Bogø, Peter Thorsbro, Klaus Nielsen og Steen Mølgaard)
7. Brønshøj 2 11½ point (FM Ejner Tatari Borgbjerg, Peter Brondt Pedersen, Rune E. Andersen og Klaus Yssing)

Fra Eliterækken kvalificerede Philidor(1. HK), Brønshøj 1(1. HK), Nordkalotten(8. HK) og Roskilde 1(8. HK) sig til finalestævnet 24. maj i Svendborg.

Slutstillingen i Bredderækken:

1. Hillerød 18 point (Lars Nilsson, Palle Skov, Laurids Paulsen og Bernhard W. Sørensen)
2. Fr.berg 17 point ( Dick Sørensen, John Laurids Hansen, Dennis Lauge Rose og Niels Møller Rendlev)
3. Valby 16½ point (og 9 matchpoint) (Dennis Rej, Kurt Klifoth, Peter Tjørnsted og Åge Møller)
4. ØBRO 2 16½ point (og 8 matchpoint) (Jesper Vej, Morten Renneberg, Christoffer Munkholm og Mats Lundh Gulbrandsen)
5. Brøndby 15½ point (Jakob Nielsen, Petruli Petrovski, Michael Skelbæk og Anders Kjær)
6. ØBRO 3 14½ point (Thomas V. Pedersen, Niels Christian Schjødt, Uno Skonnord og Martin Ulrik Sdun)
7. Roskilde 2 13 point (Jens Bo Hansen, Julius Mølvig, Dariusz Allam og Olav E. Jørgensen)
8. ØBRO 3 11 point (Martin Reib Petersen, Villads Ussing Bojesen, Mathias Frost Torp-Hansen og Sofie Bech Dürrfeld)
9. Brønshøj 2 10 point (Steen B. Petersen, Mikkel Jørgensen, Jan Mouritsen og Hans Jørgen Hansen)
10. Gribskov 8 point (Rasmus Pape, John K. Sørensen, Rasmus Petersen, Jørn Vestergaard og Markus Baadsgaard)

Fra Bredderækken kvalificerede Hillerød(8. HK), Fr.berg (1. HK), Valby (1. HK) og Roskilde 2(8. HK) sig til finalestævnet 24. maj i Svendborg.

Causeri om sovjetisk skak

25-04-2015

Causeri om sovjetisk skak

Tirsdag den 28. april kl. 19.30 arrangerer K41 i samarbejde med Jan Løfberg et causeri om sovjetisk skak.

Foredragsholderen tager udgangspunkt i zartiden og bringer os derefter stille og roligt gennem udviklingen i sovjetisk skak. Mestre som Aljechin, Bogoljubow, Botvinnik, Bronstein, Kotov, Smyslov, Tal, Polugajevskij, Kortjnoj, Furman, Nezjmetdinov og mange andre – og helt afslutningsvist Karpov og Kasparov vil der blive fortalt anekdoter om. Og selvfølgelig meget andet i forbindelse med skakkens popularisering i den tidligere supermagt.

Arrangementet starter kl. 19.30, hvor der serveres kogt skinke med grøntsager og kartofler. Til maden serveres enten en øl eller en sodavand.

Hvornår: Tirsdag den 28. april kl. 19.30 til ca. 22.00

Sted: Mellemtoftevej 11, 2500 Valby.

Pris: 100 kroner (medlemmer af K41 kan nøjes med 60 kr.) foredrag, mad og drikke.

Tilmelding til Jan Løfberg på  lofbergsforlag@gmail.com

Der er plads til 41 deltagere efter først-til-mølle-princippet.

ØBROs klubblad

18-04-2015

ØBROs klubblad kan nu også ses på arkiv-siden.

Klubbladsarkivet

15-04-2015

Samlingen af Hvidovre Skakklubs klubblade ar blevet suppleret med eksemplarer fra 1962 til 2004.

Pokalkvalifikation 2015

10-04-2015

Dansk Skak Unions Pokalturnering 2015 kvalifikation i 1. og 8. Hovedkreds.

1. + 8. Hovedkreds og Skakforeningen ØBRO har fornøjelsen af at indbyde alle klubber i 1. og 8. hovedkreds til dette års pokalturnering. Turneringen gælder som kvalifikation til DSU’s pokalstævne pinsedag, søndag den 24/5 i Svendborg.

Kvalifikationsstævnet afvikles søndag d. 26. april kl. 10.30 - ca. 17.30 i ØBROs lokaler, Rosenvængets Alle 31 2100 København Ø

Holdene kan tilmelde sig henholdsvis Elite- og Bredderækken. I Elite- og Bredderækken kvalificerer de 2 bedst placerede 1. og 8. hovedkredshold sig til pokalfinalen.Bemærk at ratingtallene som skal bruges er fra 1. januar 2015. De kan findes her; Pokalskakrating-listen

Bemærk ligeledes at Junior- og Seniorhold kan tilmelde sig frit til pokalfinalen, dvs. at holdene ikke skal gennem et kvalifikationsstævne for at kvalificere sig til pokalfinalen. I Seniorrækken er der en speciel regel der gør at man godt må lave hold på tværs af klubber. 

Tilmelding med klub, navne, opstilling, ratingtal (pr. 1. januar 2015 - jf. Pokalratinglisten - se ovenfor) og kontaktinformation (telefonnummer eller e-mailadresse) senest mandag den 20. april til Formanden for ØBRO, Søren Møller Hansen på mailadressen: formand@oebroskak.dk eller tlf. 77554685.

Flere informationer om kvalifikationen kan findes her


Nørrebro vinder KSU's juniorholdturnering 2014-15

25-03-2015

Nørrebro vinder KSU's juniorholdturnering 2014-15

Andreas Skovgaard, Arn Holland, Sanshiro Kræmmer, Emil Skovgaard, Thore Jensen

KSU's juniorholdturnering havde i år deltagelse af 17 juniorhold fra 1, 2 og 8 HK. I alt 104 junior spillere har været i action.

"Brobizzerne" var helt suværene og vandt med 6½ points forspring foran BMS 1 der var efterfulgt af Brobizz 2 og Black knigts 1.

Link til stillingen og resultater: http://www.kobenhavnsskakunion.dk/holdturneringen/tabel.php?id=190






Junior top 13

NavnRating
Mikkel Manosri Jacobsen2176
Viktor Nielsen2079
Michael Vesterli2067
Casper Christensen1996
Nicolai Kistrup1916
Julius Mølvig1914
Villads Ussing Bojesen1863
Hjalte Skov Henningsson1745
Artur Berg1722
Ellen Fredericia Nilssen1708
Samuel H. May1686
Anton M. Y. Marthedal1665
Hans Jørgen Hansen1624
Andreas Skovgaard1614
Oliver Hellum1613
Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk